[:lt]
DAŽNAI UŽDUODAMI KLAUSIMAIJumta kopnes, kas tiek rūpnieciski izgatavotas no koka, ir jumta konstrukcija, kas tiek izgatavota pēc individuāla pasūtījuma, atbilstoši katra projekta vajadzībām. Lai izgatavotu jumta kopnes, tiek izmantoti augstas kvalitātes C24 kokmateriāli, kas savstarpēji tiek savienoti ar speciālām tērauda plāksnēm (Mitek Gang-Nail), tādējādi iegūstot īpaši izturīgu konstrukciju ar maksimāli augstu nestspēju.

Visas mūsu ražotās jumta kopnes tiek veidotas, balstoties uz senām tradīcijām, ievērojot pārbaudītos ģeometrijas principus, kas savienojumā ar mūsdienu inženieru tehnoloģiju nodrošina elastīgu, praktisku jumta konstrukciju vai starpstāvu pārseguma risinājumus, kas ļauj ietaupīt kopējās būvniecības izmaksas un montāžas laiku.

Pati koka kopņu konstrukcija sastāv no dēļiem. To atbalsta punkti ir izvietoti tā, lai veidotos savstarpēji saistīta trīsstūru sistēma, kas izlīdzina slodzi. Savienojuma vietas tiek stiprinātas ar metāla plāksnēm. Plašākā nozīmē par kopnēm sauc sistēmu, kas sastāv no taisnām, savā starpā galos savienotām detaļām, bet pašas savienojuma vietas sauc par mezgliem.

Koka jumta kopnes ir ļoti daudzveidīgas un viegli savienojamas ar citām konstrukcijām, piemēram, tērauda sijām. Lielo laidumu iespējamība piedāvā plašākas iespējas, kuras labprāt izmanto arhitekti un dizaineri.
Precīza izgatavošana un nepārtraukta kvalitātes kontrole nodrošina, ka kopņu izmērs un forma atbilst projekta standartiem, nodrošinot ēkas strukturālo integritāti.
Koka jumta konstrukcijām, salīdzinot ar citiem materiāliem, piemēram, alumīniju vai tēraudu, piemīt lieliskas siltumizolācijas īpašības.

Ir jāatzīmē, ka koka jumta kopnes sniedz neierobežotas dažādības iespējas, nodrošinot pasūtītājam rīcības brīvību eksperimentēt ar platību, plānojumu un būves estētiskajām īpašībām. Nav noslēpums, ka vairāki uzņēmumi, tostarp restorānu ķēdes pasvītro savu unikālo identitāti pateicoties tieši pievilcīgam jumta dizainam.

Mansard koka jumta kopnes, kas dod iespēju mājas mansarda stāvu izveidot ar lielāku griestu augstumu un platāku dzīvojamo telpu.

Stubbed Modified koka jumta kopnes izmanto gan mazu, gan lielu objektu būvniecībā, jo šo kopņu tipu iespējams uzprojektēt līdz pat 35 metru laidumam bez papildu atbalstiem.

FLAT jumta kopnes var pielietot pārsegumu koka konstrukcijās vai lielu objektu (tirdzniecības centru, loģistikas parku vai noliktavu) jumta konstrukcijās.
MONO koka kopnes pārsvarā izmanto maziem objektiem, tādiem kā garāžas, dārza mājiņas, mazas noliktavas, jo optimālākais MONO koka jumta kopnes laidums ir līdz 10 metriem.

Stubbed MONO jumta kopnes izmanto pie palielinātām slodzēm.

ATTIC jumta kopnes ir ļoti pieprasītas karkasa māju ražotājiem. Ar šīs koka kopnes palīdzību iespējams iegūt plašu dzīvojamo telpu mājas mansarda stāvā.
Stubbed ATTIC koka kopnes risinājumu izmanto pie palielinātām slodzēm mansarda stāvā, jo šāda veida jumta konstrukcija spēj uzņemt lielākas slodzes.

DUO jumta kopnes ir vispopulārākās no visiem pieejamiem koka kopņu veidiem. Kopni var projektēt un ražot līdz 35 metriem, bez papildu atbalsta punktiem vidū.

Stubbed DUO ar paaugstinātiem galiem atbalsta vietās tiek izmantota pie palielinātām slodzēm, jo šāda konstrukcija spēj uzņemt lielākas jumta seguma un sniega slodzes nekā DUO koka kopne.

Izmērs un forma. Koka kopnes sniedz iespēju izgatavot liela laiduma konstrukcijas, kam līdz 35m nav nepieciešamas nesošās starpsienas, kā arī izstrādāt individuālus risinājumus, pielāgojot kopnes jebkura tipa formai. Tās ir ļoti daudzveidīgas un viegli savienojamas ar citām konstrukcijām, piemēram, tērauda sijām.

Izgatavošana. Konstrukcijas tiek projektētas ar profesionālas programmatūras palīdzību, kas dod iespēju konstrukcijas izgatavot ātri, kvalitatīvi, ar precizitāti līdz pat milimetram un atbilst universāliem standartiem.

Kvalitāte. Kopnes tiek rūpnieciski izgatavotas ražotnē, tās nav pakļautas mainīgajiem laikapstākļiem, saglabājot kvalitāti.

Variācijas. Pateicoties jau minētai projektēšanas programmai, koka kopņu risinājumi dod neierobežotas plānošanas un pārplānošanas iespējas.

Montāža. Kopnes objektā tiek piegādātas jau sagatavotas uzstādīšanai, to montāžai nav nepieciešamas specifiskas zināšanas un augsti kvalificēts darbaspēks. Parasti montāžas laiks aizņem 1 līdz 2 dienas.

Ekoloģija. Koka kopnes ir ekoloģisks produkts ar salīdzinoši vienkāršu ražošanas procesu, kas neļauj lieki patērēt koksnes resursus, radot nevajadzīgus atlikumus. Turklāt kokmateriāls ir vienīgais atjaunojamais celtniecības materiāls.

Nereti sabiedrība un arī profesionāļi uzskata, ka spāres ir izdevīgākais jumta risinājums, bet tas ir maldīgs priekšstats. Jumta spāres ir izdevīgs risinājums vien tad, ja nepieciešams realizēt mazāk apjomīgu projektu, piemēram, palielināt dzīvojamo platību vai uzcelt piebūvi, saimniecības ēku vai garāžu.

Spāru uzstādīšana ir daudz laikietilpīgāks process nekā kopņu montāža. Salīdzinošie pētījumi pierāda, ka jumtu spāru montāža var prasīt pat 2,5 reizes vairāk laika nekā koka kopņu montāža.

Izvēloties koka kopnes, nepieciešams mazāk kokmateriālu. Gluži otrādi jumta spāru uzstādīšana rada vairāk kokmateriālu atgriezumu un pārpalikumu. Salīdzinošā pētījumā konstatēts, ka spāru jumta uzstādīšanai nepieciešams par 30% vairāk kokmateriālu nekā izmantojot jumta kopnes.

Ja uzstādot jumta kopnes, netiek ievērotas instrukcijas, tad process var izrādīties sarežģīts. Ja persona ir pazīstama gan ar procesu, gan gaitu, tad arī pašrocīgi darbu var paveikt kvalitatīvi un raiti. Galvenais ir ievērot jumta kopņu uzstādīšanas norādes, ņemt vērā to vājākos posmus uzstādīšanas laikā. Piemēram, jumta kopnes pacelšanas specifika – jāizvairās no jumta kopnes pacelšanas aiz kopnes augšdaļas, kas bez celtņa var šķist sarežģīts uzdevums. Alternatīvs risinājums – mehāniskā kopņu pacelšana ar trošu sistēmu (iesakām neizmantot tievas tērauda virves, jo pacelšanas brīdī tās var stipri bojāt kopnes).

Reti kad kopnes no transportlīdzekļa uzreiz tiek uzstādītas uz celtnes, tāpēc tām jānodrošina pagaidu uzglabāšana uz līdzena paliktņa vienlaikus sargājot no lietus, vēja, krasas temperatūras maiņas. Mēs iesakām celtni tomēr izmantot, jo tas ietaupa gan laiku, gan darbaspēka izmaksas. Pirms kopnes celšanas ar celtni drošības apsvērumos iesakām pārliecināties par ceļamkrāna celtspēju. Ja celtnis nav pieejams, tad uzmanība ir jāvērš saudzīgai kopnes pacelšanai virs zemes, neradot apdraudējumu un nesabojājot jumta kopni. Kopnes pacelšanas laikā, jumta kopni nedrīkst celt tikai aiz tās augšdaļas vai pamata daļas, jo tad pastāv risks, ka celšanas laikā kopne deformēsies un salūzīs. Jumta kopne virs zemes ir jāceļ, nodrošinot atbalstu no visām pusēm. Tā ir kvalitātes un drošības garantija. Ja kopnes svars un laidums ir neliels, to var uzstādīt arī manuāli bez cēlējmehānisma.

Galvenā panākumu atslēga jumta kopņu uzstādīšanas procesā ir pareizi novietotas un pie mūrlatas piestiprinātas kopnes. Detaļu savienojuma vietās izmanto metāla savienojuma plāksnes, kas tiek pareizi un saudzīgi piestiprinātas pie mūrlatas tā, lai nebojātu kopnes materiālu. Pēc klienta pieprasījuma tiek piedāvāts mezglu rasējums ar detalizētu instrukciju kā un kur ir jāstiprina metāla savienojumu plāksnes.

Viens no svarīgākajiem ikvienu topošās mājas īpašnieku un būvnieku interesējošs faktors, ir finanses. Kopņu izmaksas ietekmē vairāki faktori:

• Laidums (apakšējās joslas garums)
• Pārkare
• Jumta slīpums
• Atstarpe starp kopnēm
• Kopņu skaits
• Slodze

Lai izveidotu piedāvājumu, Freimans Timber Constructions jāzina:

• Projekta adrese
• Jumta segums
• Ēkas funkcija
• Vēlamais kopņu montāžas datums
• Rasējums–griezums, stāva plāns utt.

Kāpēc nepieciešams zināt projekta adresi? Lokācija ir būtisks faktors, lai aprēķinātu katras vietas atšķirīgās sniega un vēja slodzes. Lai izveidotu vislabāko laikapstākļiem piemēroto kopņu sistēmu, ir svarīgi precīzi zināt projekta lokāciju.

Kāpēc Freimans timber constructions jāzina ēkas funkcija? Tas palīdz noteikt nepieciešamos parametrus un standartus, lai izstrādātu kopnes attiecīgajam projektam, tāpēc svarīgi zināt vai kopnes paredzētas mājai, veikalam, paviljonam, garāžai vai saimniecības ēkai.

Kāpēc Freimans timber constructions nepieciešami projekta rasējumi? Šis ir galvenais projekta izmaksas ietekmējošs faktors, jo tieši rasējumi atspoguļo ēkas struktūru un nepieciešamo attālumu starp kopnēm, kas nosaka kopņu skaitu. Standarta attālums starp kopnēm jumtam ar metāla segumu ir 1.20m, bet dakstiņam 0.9m. Taču citreiz attālumam starp kopnēm jābūt mazākam vai lielākam. Jo vairāk kopņu, jo lētākas ir vienas kopnes izmaksas. Jo neatkarīgi no tā vai izgatavojam 1 vai 10 kopnes, tās ir jāprojektē, jāsaražo un jāpiegādā, tāpēc no izmaksu viedokļa vairāk kopnes ir lētāk. Šī iemesla dēļ nelielām piebūvēm vai garāžām izdevīgāki ir citi jumtu konstrukciju risinājumi.

Cik liela nozīme ir kopņu tipa izvēlei? Jau minējām, ka pieejami dažādi kopņu veidi. Tieši tas ietekmēs telpas dzīvojamo platību, griestu augstumu un projekta izmaksas.
Kādēļ Freimans timber constructions jāzina kāds jumta segums tiks izmantots? Tas nosaka, kādu svaru kopnei jāatbalsta uz vienu kvadrātmetru.

Lai jums būtu skaidrāks priekšstats, kā veidojas projekta izmaksas un jumta kopnes cenas, sniegsim uzskatāmu piemēru. Pieņemsim, ka klientam ir nepieciešamas kopnes ēkai ar metāla dakstiņu jumta segumu ar jumta laukumu 12.6m x 9m, kas atrodas Talsos.

1. Mājas ģeometrijas izveide. Šajā solī, ņemot vērā klienta projekta parametrus, tiek izveidota mājas ģeometrija.

2. Jumta plaknes izveide. Pēc klienta sniegtās informācijas un projekta analīzes, mūsu projektētājs nosaka jumta augstumu un ievada jumta slīpumu.

3. Kopņu izveide. Kad jumta plakne ir uzzīmēta, jāizveido pašas kopnes. Kopnes tiek veidotas, balstoties uz vairākiem faktoriem:

• Sniega slodze
• Vēja slodze
• Jumta seguma svars
• Pašsvars
• Pārseguma svars
• Rezerves
• U.c.

4. Kopņu izvietošana jumta plaknē. Balstoties uz projekta parametriem un jumta plaknēm, koka kopnes tiek izvietotas tā, lai balstītu visu jumta platību.

5. Piedāvājuma aprēķins. Tā kā šis projekts ir ar ļoti vienkāršu risinājumu, ir nepieciešams saražot tikai vienu kopņu variantu, bet dažkārt mēdz būt projekti, kur tiek izmantoti vairāk par 50 kopņu veidiem. Kopumā redzam, ka šī projekta realizēšanai nepieciešamas izgatavot 9 kopnes, 2 spāres un pievienot montāžas detaļas (nav obligāti). Jumta kopnes cena ar piegādi un PVN – 1427,16 EUR.

[:lt]Dažnai žmonės, įskaitant specialistus, mano, kad gegnės yra pats ekonomiškiausias stogo sprendimas, tačiau tokia nuomonė yra klaidinga. Stogo gegnės yra ekonomiškas sprendimas tik nedideliems projektams, pavyzdžiui, norint padidinti gyvenamąjį plotą arba pastatyti priestatą, ūkinį pastatą ar garažą.

Gegnių surinkimas yra daug daugiau laiko užimantis procesas nei medinių stogo santvarų montavimas. Lyginamieji tyrimai parodė, kad stogo gegnių montavimas gali užtrukti iki 2,5 karto ilgiau nei medienos stogo santvarų montavimas.

Montuojant medines stogo santvaras, yra sunaudojama mažiau medienos. Priešingai, stogo gegnių montavimui gali būti būdingas didelis medienos drožlių kiekis ir perteklius. Lyginamasis tyrimas nustatė, kad gegnių stogo montavimui sunaudojama 30% daugiau medienos, nei naudojant medienos stogo santvaras.[:]

[:lt]Dydis ir forma. Medienos stogo santvaros suteikia galimybę naudoti dideles tarpatramines konstrukcijas iki 35 m, kurioms nereikia atraminių pertvarų. Taip pat įgalina klientą kurti individualius sprendimus, pritaikant santvaras bet kokio tipo figūroms. Jos yra labai universalios ir lengvai derinamos su kitomis konstrukcijomis, tokiomis kaip plieninės sijos.

Gamyba. Konstrukcijos projektuojamos naudojant profesionalią programinę įrangą, leidžiančią greitai pagaminti konstrukcijas, atitinkančias aukštus kokybės standartus, kur išlaikomas milimetro tikslumas ir kurios atitinka visuotinius standartus.

Kokybė. Medienos stogo santvaros gaminamos gamykloje. Jos nėra veikiamos besikeičiančių oro sąlygų, todėl išlaikomi griežtai nustatyti kokybės standartai.

Variacijos. Jau minėtos projektavimo programos dėka medienos stogo santvarų sprendimai suteikia neribotas planavimo ir perplanavimo galimybes.

Montavimas. Medinės stogo santvaros į vietą pristatomos jau paruoštos montavimui. Reikia pažymėti, kad jų montavimui nereikia specialių žinių ir aukštos kvalifikacijos specialistų. Montavimo laikas paprastai trunka nuo 1 iki 2 dienų.

Ekologija. Medienos stogo santvaros yra ekologiškas produktas, kurio gamybos procesas yra gana paprastas. Tai neapima nereikalingo medienos išteklių sunaudojimo, kai gamybos procese sukuriamos nereikalingos atskirties ribos. Be to, mediena yra vienintelė atsinaujinanti statybinė medžiaga.[:]

[:lt]Jei montuojant medines stogo santvaras, nesilaikoma instrukcijų, procesas gali būti sudėtingas. Jei asmuo yra susipažinęs tiek su procesu, tiek su reikalavimais, tada darbą galima atlikti sklandžiai ir pagal aukštus standartus. Svarbiausia yra laikytis stogo santvarų montavimo instrukcijų ir montavimo metu atsižvelgti į silpniausias montavimo vietas. Pavyzdžiui, į medienos stogo santvarų pakėlimo specifiką – būtina vengti medinių stogo santvarų pakėlimo už viršaus, nes be krano tai gali pasirodyti sudėtinga užduotis. Alternatyvus sprendimas yra medienos stogo santvarų mechaninis pakėlimas kabelių sistemos pagalba (mes rekomenduojame nenaudoti plonų plieninių lynų, nes kėlimo metu jie gali smarkiai pažeisti medines stogo santvaras).

Medienos stogo santvaros retai iškart po pristatymo į statybvietę yra montuojamos ir tvirtinamos prie pastato. Dėl šios priežasties labai svarbu laikinai sandėliuoti ant plokščio padėklo, užtikrinant, kad jos būtų apsaugotos nuo lietaus, vėjo ir drastiškų temperatūros pokyčių. Tačiau labai rekomenduojame naudoti kraną, nes tai taupo laiką ir darbo jėgas. Prieš keliant santvaras kranu, saugumo sumetimais rekomenduojame patikrinti krano keliamąją galią. Jei nėra galimybės naudotis kranu, reikia atsargiai pakelti santvarą virš žemės, nepakenkiant ir nepažeidžiant jos. Keliant medienos stogo santvaras, jų negalima kelti tik viršutine dalimi arba pagrindu, nes kyla pavojus, kad medienos stogo santvaros deformuosis ir sulūš kėlimo metu. Stogo santvara turi būti keliama prilaikant ją iš visų pusių. Tai kokybės ir saugumo garantija. Jei medienos stogo santvarų svoris ir apimtis yra nedidelė, jos taip pat gali būti montuojamos rankiniu būdu be keltuvo ar krano pagalbos.

Pagrindinis raktas į sėkmę stogo santvarų surinkimo procese yra tinkamai sumontuoti ir pritvirtinti santvaras prie pagrindo. Metalinės jungiamosios plokštelės yra naudojamos atskirų detalių sujungimui. Svarbu juos tinkamai ir atidžiai pritvirtinti prie mūro strypo, kad nepažeistumėte stogo santvaros medžiagos. Kliento prašymu, pateikiame surinkimo brėžinį su išsamiomis instrukcijomis, kaip ir kur pritvirtinti metalines jungiamąsias plokšteles.[:]

[:lt]Pateiksiu pavyzdį, kad susidarytumėte aiškų vaizdą, kaip sudaromos projekto išlaidos ir medinių stogo santvarų kainos. Tarkime, kad klientui reikalinga santvara metalinėmis čerpėmis dengto stogo pastatui, kai stogo plotas yra 12,6 m x 9 m.
1. Namo geometrijos sukūrimas. Šis žingsnis skirtas namo geometrijos sukūrimui, atsižvelgiant į kliento projekto parametrus.

2. Stogo plokštumos sukūrimas. Remdamiesi kliento pateikta informacija ir išanalizavę projektą, mūsų projektuotojai nustato stogo aukštį ir įveda stogo nuolydį.

3. Medinių stogo santvarų gamyba. Sudarius stogo plokštumą, pačios santvaros turi būti pagamintos atsižvelgiant į šiuos veiksnius:

  • Sniego apkrovą;
  • Vėjo apkrovą;
  • Stogo dangos svorį;
  • Konstrukcijos svorį;
  • Dangos svorį;
  • Rezervus;
  • Ir t.t.

4. Santvarų išdėstymas stogo plokštumoje. Remiantis projektiniais parametrais ir stogo plokštuma, medinės stogo santvaros yra išdėstytos taip, kad paremtų visą stogo plotą.

5. Kainos apskaičiavimas. Kadangi šio projekto konstrukcija yra labai paprasta, tereikia pagaminti tik vieną santvaros tipą, tačiau kartais yra tokių projektų, kur naudojama daugiau nei 50 santvarų rūšių. Apskritai matome, kad įgyvendinant šį projektą reikia padaryti 9 santvaras, 2 gegnes ir pridėti tvirtinimo detales (pasirinktinai). Medinių stogo santvarų kaina su pristatymu ir PVM siekia 1427,16 EUR[:]

[:lt]Medienos stogo santvaros pastatams su mansardomis leidžia sukurti mansardos grindis namui su aukštesnėmis sienomis ir didesne yvenamąja erdve.

Įtemptos deformuotos medienos stogo santvaros naudojamos mažų ir didelių objektų konstrukcijoms, kadangi tokio tipo santvaros gali būti projektuojamos iki 35 metrų apimties be papildomų atramų.

FLAT (PLOKŠČIOS) medienos stogo santvaros gali būti naudojamos medinėms konstrukcijoms arba didelių objektų stogo konstrukcijoms (prekybos centrams, logistikos parkams ar sandėlims).

MONO medienos stogo santvaros paprastai naudojamos mažiems objektams, tokiems kaip garažai, sodo nameliai ir nedideli sandėliai, nes optimalus MONO medienos stogo santvarų ilgis neviršija 10 metrų.

Įtemptos MONO medienos stogo santvaros naudojamos padidėjus apkrovoms.
ATTIC medienos stogo santvaros yra ypač paklausios tarp karkasinių namų gamintojų. Naudojant tokio tipo stogo konstrukciją, galima įrengti erdvų gyvenamąjį plotą namo palėpės aukšte.

Įtemptų ATTIC medienos stogo santvarų sprendimas naudojamas padidėjus apkrovoms palėpės aukšte, nes tokio tipo stogo konstrukcija atlaiko didesnes apkrovas.

DUO medinės stogo santvaros yra populiariausios iš visų esamų medienos santvarų rūšių. Jos gali būti suprojektuotos ir pagamintos iki 35 metrų ilgio, be papildomų atraminių taškų jų viduryje.

Įtemptos DUO su pakeltais galais atraminiuose taškuose stogo santvaros naudojamos tais atvejais, kai yra padidėjusios apkrovos, nes tokia konstrukcija atlaiko didesnes stogo dangų ir sniego apkrovas nei DUO medienos stogo santvaros.[:]

[:]